Textilní omítka je sypká směs, která se ředí s vodou a nanáší na povrch interiérů podobně, jak se to provádí se štukem či tmelem. Čím se tato technologie vyznačuje a kam se hodí?
Je to čistě přírodní věc
Kdybyste se zeptali pamětníků, dříve narozených, čím lidé před pár desítkami let krášlili své interiéry, možná byste žasli nad tou pestrou plejádou nápadů, někdy šikovných a někdy docela bláznivých. Malovalo se čistě bíle, to je i v současné době moderní trend, ovšem kromě toho se na zeď nanášel vzorek válečků a pro výzdobu interiéru měla dokonce posloužit i bublinková fólie, která byla speciálně vyrobená právě pro tyto účely, teprve až později se začala používat jako balicí materiál.
Dávat si na zeď plastickou hmotu, i když se jedná o zdravotně nezávadný polyetylen, není zrovna ten nejlepší nápad už jen proto, že není prodyšný, a že se uvnitř mohou kumulovat nežádoucí kladné ionty. Textilní omítka je naopak čistě přírodní, vyrábí se z bavlny, hedvábí, lnu a vlny a přírodních pojiv, takže ji lze využít i do dětského pokoje.
Dobře vypadá
Tento typ omítky vytváří souvislou vrstvu, takže se nejedná o klasické tapety v rolích, kde jsou vidět jednotlivé spoje. Vrstvu lze nanášet i na plochy oblé a šikmé a silnější vrstva textilní omítky dokáže zakrýt i drobné nerovnosti či praskliny.
Zvolíte-li vhodný reliéf, složení a barvu hmoty, můžete docílit i velmi efektních a atraktivních řešení, vhodných i do koupelen, do kuchyní a do obývacích pokojů. Tapety můžete na sebe navázat v rovném spoji nebo vytvořit různé obrazce, křivky, zaoblení, oblouky atp. Mohou být pokryté na celé stěně, nebo jen na její části, vytvořit ozdobný sokl, pruh podél komod či sedací soupravy, oddělit místnost na více sektorů a samozřejmě si hrát s barvami, jak uznáte za vhodné a dle možností, které jsou na trhu k dispozici.