Bohužel zrovna předvánoční čas patří mezi období, kdy si nejvíce lidé půjčují peníze a tím se samozřejmě i hodně zadlužují. Mnozí pak dokonce ve svých nákupech ztrácí kontrolu a tím končí s podstatně většími dluhy, než si původně stanovili. A o rostoucí ochotě prodejců sjednat úvěrovou smlouvu také vypovídá své. Rok od roku nabízí lákavější nabídky a možnosti, jak rychle získat nové klienty. Na druhou stranu většina z nás je zvyklá jednat velmi impulzivně a tak když se nám něco líbí a je ta možnost si zboží zakoupit na splátky, tak proč toho nevyužít. Předvánoční stres a nákupy jsou skutečně velkým nebezpečím, že se nakupuje bez většího rozmýšlení a kolikrát se jedná i o nepotřebné věci. Opatrnost se v tomto případu velmi vyplácí. Nad svými nákupy nikdy nesmíme ztratit kontrolu.
Plánovat, je ten správný krok
Vzít si půjčku není špatné, pokud to uděláme s rozvahou. Někomu mohou pomoci i následující malé rady, které ho mohou ochránit od větších problémů.
1. Je třeba si udělat přehled
Určitě je dobré si spočítat příjmy a výdaje. Podle jednoduchého výpočtu snadno zjistíme, zdali budeme vůbec schopni splácet úvěr, pokud ne, tak tady bychom již neměli vůbec připustit nějakou půjčku. Dárky se dají pořídit i jiným způsobem.
2. Rezerva je naprosto nutná
Každá domácnost by měla mít stranou rezervu, nikdo totiž neví, co se může snadno porouchat nebo vyskytnout. Nečekané situace mohou snadno překvapit. V podstatě není důležité, zdali peníze máme v prasátku doma nebo v bance, hlavně že jsou a teď to nejdůležitější, mělo by jednat o trojnásobek našich měsíčních výdajů.
3. Rezerva může být i jinde
Některé bankovní produkty nabízí kontokorent nebo kreditní kartu. Není to sice ideální, jelikož se nejedná o vlastní finance, ale v nejhorším případě zkrátka jsou po ruce.
4. Když půjčku, tak od správné společnosti
Je důležité si pořádně pročíst podmínky ke smlouvě a podle toho se jasně zařídit. Některé společnosti jsou přímým hazardem s problémy a o ty vskutku nikdo nestojí.